png_nilseninsaat.png

Referanslarımız / Tarihi Eser UYGULAMALARIMIZ

Gizlice Konağı - Taşköprü / KASTAMONU

GİZLİCE KONAĞI - TAŞKÖPRÜ / KASTAMONU

Tarihi Eser tescilli yapı, Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde, Gizlice Mahallesinde yer almaktadır. Üç katlı bir yapıdır. Taşıyıcı sistemi ahşap, dikmeler arası dolu harman tuğlası ile örülerek iç ve dış duvarlar oluşturulmuştur. ​Dış cephe sıvası, geleneksel olarak Taşköprü ahşap evlerinde kullanılan kıtık sıvadır. Kıtık sıva, kaymak kireç, içerisine çatlamayı önleyici olarak, küçük parçacıklar halinde kıyılmış kendir bulunan ve ince kum ile karıştırılarak elde edilen geleneksel sıva çeşididir.  Bu uygulamamızda kendir yerine, çok daha sağlam ve dayanıklı bir malzeme olan cam elyaf kullanılmıştır.

Mimari projesi firmamız yöneticisi, proje ve uygulama sorumlusu Yüksek Mimar Halime Nilgül ŞENER tarafından yapılmıştır. 

Yukarıdaki resimlerden de anlaşılacağı gibi, binanın restorasyonundaki en önemli çalışma, binanın neredeyse tüm ahşap taşıyıcı dikmeleri çürümüş olmasına karşın, Koruma Kurulunca restorasyon yapılarak onarılması onaylanan restorasyon projesi uyarınca, binanın her karının ayrı ayrı askıya alınarak, çürüyen taşıyıcı elemanların teker teker değiştirilmiş olmasıdır.

YER: Taşköprü / Kastamonu

YAPILAN ÇALIŞMA:  

Taşköprü Gizlice Mahallesindeki ahşap konağın, katların askıya alınması ile çürüyen ahşap taşıyıcılarının değiştirilmesi ve onaylı projsine uygun olarak restorasyonunun yapılması.

Mimari Proje Müellifi:

Halime Nilgül ŞENER

Yüksek Mimar (ODTÜ)

Uygulama Sorumlusu:

Halime Nilgül ŞENER

Yüksek Mimar (ODTÜ)

Fotoğrafta, yapının en üst katının askıya alınmış olduğu ve bu sayede, zemin kat ve giriş katı elemanlarının sökülerek değiştirildiği görülmektedir.

Ahşap taşıyıcı elenanlar tamanen sökülse bile, sağlam olan ahşaplar mutlaka değerlendirilmektedir. Böylece hem ilk gün inşaatta kullanılan ahşaplar, tekrar aynı yapı için kullanılmış ve amaçlarını yerine getirmiş olmakta hyem de ekonıomik bir restorasyon sağlanmış olmaktadır.

4a2570a311522d1ec88b87a3fd5ba18e_icon.pn

+9 (0850) 933 1 164 

Barbaros Bulvarı

İba Blokları 32/10  34349 Beşiktaş İSTANBUL

Kışla Caddesi İsmailbey Mahallesi 

Yardımcılar İş Merk. 15/7 37200 KASTAMONU

Nilşen RESTORASYON - Nilşen İNŞAAT - Nilşen ENERGY

Vesta MUTFAK - Vesta BANYO - Vesta OFİS - Vesta WOOD

FİRMAMIZ

ISO 9001 - ISO14001 - OHSAS 18001 KALİTE BELGELERİNE SAHİPTİR.

icon-facebook.png
icon-instegram.png
icon-link.png
icon-twitter.png

SIK SORULAN SORULAR